Wielu z nas marzy się stylowa i modna sypialnia. Potrafimy wydać dużo pieniędzy, aby nacieszyć oczy.  Przy tym bardzo często ze względów oszczędnościowych rezygnujemy z dobrego materaca, wychodząc z założenia, że nie warto w niego inwestować.  Niestety jest to błąd. Materac to nie tylko element wyposażenia zapewniający nam wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim  pierwszy krok do poprawienia sobie komfortu. Przesypiamy ok. 1/3 życia. W trakcie snu mięśnie rozluźniają się, nerwy uspokajają, cały organizm się regeneruje. Warto zadbać, aby ta część życia stała się przyjemniejsza i wygodniejsza, ponieważ to, jak śpimy, wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Nasz kręgosłup będzie nam wdzięczny, a budzić będziemy się nie z bólami, a w pełni wypoczęci. 

Jak dopasować materac ?
Aby wybrać materac dopasowany idealnie do naszych potrzeb należy pamiętać o kilku zasadach:

1. Rozmiar

Chcąc dopasować rozmiar materaca powinniśmy dodać 20 centymetrów do swojego wzrostu i taka długość będzie idealna. Przeciętnie osoba, aby wyspać się wygodnie , potrzebuje powierzchni o szerokości minimum 70 centymetrów. Dla większej wygody zazwyczaj powiększa się jeszcze jej rozmiary. Typowy materac pojedynczy ma 90 centymetrów szerokości, a  podwójny 160 centymetrów.


2.Twardość

Trzeba pamiętać, że twardość powinna być dobrana do indywidualnych preferencji. Na to, jaka twardość materaca jest najbardziej odpowiednia, ma wpływ waga oraz pozycja spania.


3. Zbyt miękki materac

Ciało zapada się w materacu, przybieramy pozycję nienaturalną dla kręgosłupa, doprowadza to do uciśnięcia stawów międzykręgowych i podrażnienia korzeni  nerwowych. Każda zmiana pozycji wymaga wysiłku, mięśnie nie mogą się zrelaksować, są naciągnięte, gdyż muszą ciągle dbać o właściwe wsparcie kręgosłupa. W efekcie budzimy się z bólem pleców, zmęczeni, trudno się po przebudzeniu wyprostować.


4.Zbyt twardy materac

Naczynia krwionośne są uciskane w miejscach wystających punktów kostnych- barki, biodra. Powoduje to drętwienie kończyn, częste zmiany pozycji podczas snu. Efektem jest ból związany z niedokrwieniem i uciśnięciem tkanek otaczających te newralgiczne punkty. Mięśnie  utrzymujące kręgosłup zamiast odpoczywać i rozluźniać się ciągle pracują, by utrzymać  kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Po przebudzeniu mamy problem ze zgięciem się, kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Po przebudzeniu mamy problem ze zgięciem się, kręgosłup jest sztywny, a mięśnie napięte. Budzimy się zmęczeni, towarzyszy nam uczucie często określane jako: „ połamanie”.


5. Dobrze dobrany materac

Dla śpiących na plecach – biodra powinny zagłębiać się w materac tak, by  kręgosłup zachował naturalną linię przypominającą literę „S”, tzw. lordozę-łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną. U człowieka fizjologiczna lordoza występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Dla śpiących na boku- biodra i ramiona powinny być zagłębione w taki sposób, aby tkani otaczające nie były uciskane, a kręgosłup tworzył linię prostą. Kończyny nie drętwieją, a kręgosłup znajduje się w komfortowej pozycji.


6. Wiek

Również wiek wpływa na ocenę twardości materaca. Ta kwestia jest szczególnie istotna w przypadku osób starszych. Seniorzy preferują materaca nieco bardziej miękkie, niż osoby młodsze. Jest to uzasadnione, gdyż częściej w tym wieku występują choroby układy krążenia, który zbyt twardy materac może wzmagać. W przypadkach przymusu dłuższego pobytu w łóżku doskonale sprawdzają się materace termoplastyczne, które niwelują ryzyko powstawania odleżyn.


7. Dla alergików

Materiałem szczególnie polecanym alergikom jest lateks. To materiał ekologiczny, który nie pochłania kurzu. Na jego powierzchni nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy, więc pozostaje świeży przez bardzo długi czasu.

Twardy czy miękki?

Najistotniejsze zadanie jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa.

Powinien on być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Dość powszechna jest opinia, że materac powinien być jak najtwardszy. Pogląd ten pochodzi z czasów, kiedy stosowano proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie i włókno kokosowe, a synonimem trwałości i jakości, była twardość.

Prawda jest taka, że to waga człowieka jest wyznacznikiem nośności i jeśli wybierzemy model zbyt twardy to będziemy się na nim męczyć. Dobrze dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Musimy pamiętać, że wybrany model powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała.

Każdy człowiek posiada inną budowę, dlatego jeśli jest cięższy, materac ma być twardszy, zaś w przypadku osoby lekkiej – bardziej miękki. Często można spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Dlatego też może się okazać, że niska osoba o grubszej budowie ważąca mniej niż 80 kg powinna spać na materacu H3 i odwrotnie, wysoka, szczupła osoba ważąca 90 kg na materacu H2. Podsumowują materac powinien być indywidualnie dobrany do budowy ciała tak, by było odpowiednio podparte, a kręgosłup w każdej pozycji przybierał naturalne krzywizny.

  • H2 – miękki
  • H3 – średni
  • H4 – twardy

Kolejnym poza budową ciała wyznacznikiem do wyboru twardości materaca powinna być pozycja jaką przyjmujemy najczęściej podczas snu.


Jeśli śpisz na boku potrzebujesz materaca, który elastycznie dopasowuje się do ciała i pozwoli wystającym częściom, tj. ramiona i biodra się zagłębić, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą.


Gdy leżymy na wznak lub na brzuchu, ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac  powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno, ani nie przylega nadmiernie do materaca. W tym przypadku wybierajmy nieco twardsze modele.

Jeśli często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy modele aktywnie dopasowujące się do zmian.


Osoby, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa powinny przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą, który określi jak twardy model powinny używać. Odpowiednio dobrany materac pozwoli złagodzić dolegliwości, a co najważniejsze nie wpływa na pogłębianie się wad postawy.

Ostatni aspekt dotyczy indywidualnych preferencji. Należy zachować równowagę pomiędzy przyzwyczajeniem a tym co będzie odpowiednie dla kręgosłupa. Alergicy powinni również mieć na uwadze właściwości swojej skóry oraz zdrowie dróg oddechowych i wybierać materace odpowiednie dla ich specyficznych potrzeb.

Stelaż, czy nie?

Dla zdrowego snu jest oczywiście ważny dobrej jakości materac, ale także wybór właściwego stelaża ma znaczący wpływ na jakość naszego snu i gwarantuje jego właściwą funkcję. Prawidłowo wybrane stelaże mają również wpływ na odprowadzenie wilgotności, oddychanie materaca oraz wpływają także na ortopedyczne właściwości materaca lub jego żywotność.

Jak prawidłowo wybrać stelaż?

Do elastycznych stelaży pasują materace, które będą wspierać pozytywne cechy stelaża i dobrze się dostosują, aby użytkownik osiągnął właściwe korzyści ze współdziałania materaca i stelaża.

Materace sprężynowe są odpowiednie do stałych stelaży listwowych lub stelaży nieregulowanych z nieelastycznym rozłożeniem listew- dla materacy sprężynowych odległości pomiędzy listwami nie mogą być większe niż 3 cm. Materace piankowe i lateksowe można położyć na stelaże elastyczne listwowe lub segmentowe.

Wyboru stelaża (regulowany lub stały) można dokonać w zależności od wymogów co do jego komfortu, ale także praktyczności. W przypadku łóżka ze schowkiem na pościel ważny będzie łatwy dostęp i kompatybilność z wybranym typem stelaża. Z perspektywy zdrowia i komfortu najlepszy jest wybór regulowanego elektrycznie stelaża, który oferuje łatwe, płynne sterowanie i najzdrowszą z możliwych pozycji snu.

Jak dbać o stelaż

Nie tylko materac, ale również stelaż do łóżka wymaga właściwej pielęgnacji, aby mógł właściwie spełniać swoją funkcję i wspierać zdrowy sen. Dla właściwego i długotrwałego działania stelaża zalecamy przestrzegać następujących zasad:

  • Stelaż powinien się znajdować w suchym środowisku,
  • Pod łóżkiem i stelażem powinno zawsze przechodzić powietrze,
  • Co najmniej dwa razy w roku należy przetrzeć drewniane oraz plastikowe części stelaża wilgotną szmatką,
  • W przypadku regulowanych stelaży raz w roku natrzeć ruszające się części olejem.

Lateks, czy pianka memory?

Pianka lateksowa     

Jest połączeniem dwóch bardzo istotnych właściwości:wytrzymałości i elastyczności. Pianka ta charakteryzuje się wysoką odpornością na eksploatację, co więc ważne odnośnie kupowania materaca – zwiększa jego wytrzymałość. Dodatkowo posiada ona właściwości antyalergiczne, co jest dużym plusem ze względu na to, że coraz więcej osób w obecnych czasach ma problemy z uczuleniami, a taka właściwość materaca zdecydowanie ułatwia korzystanie z niego osobom, które narzekają na alergie. Pianka lateksowa ze względu na elastyczność idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, w związku z czym zapewnia bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa podczas snu. Również osoby, które mają problemy z częstym nocnym przewracaniem się będą z tego rodzaju pianki zadowolone. Niweluje ona bowiem odkształcanie się materaca podczas nocnego poszukiwania 'pozycji idealnej’.


Pianka memory     

Została wynaleziona przez naukowców Nasa, w związku z czym jest to bardziej zaawansowany rodzaj wypełnienia materaca. Gwarantuje ona tzw. pamięć materiału, co oznacza, że pod wpływem temperatury odpowiednio dopasowuje się do kształtu ciała, a w momencie, kiedy nacisk na materac zanika (wstajemy z materaca), powraca ona do swojej pierwotnej formy. Jest ona materiałem antyalergicznym, dodatkowo jej struktura i właściwości pełnią funkcje rehabilitacyjne i ortopedyczne. Jeśli więc mamy problemy z kręgosłupem, skarżymy się na częste bóle pleców ten rodzaj pianki powinien zniwelować nasze dolegliwości. Jest ona więc materiałem najnowszej generacji, który będzie gwarantował naszym plecom odpoczynek i relaks.

Strefy twardości

Materace bywają różnorodne, różnią się właściwościami – elastycznością, sprężystością, wypełnieniem, powłoką.

Możemy je podzielić m.in ze względu na strefy. Modele, które mają trzy strefy, wykazują większą twardość, a więc lepsze podparcie lędźwiowej części ciała. Te z pięcioma strefami – lepsze podtrzymanie bioder i okolicy ramion.

Siedmiostrefowe materace są jeszcze bardziej komfortowe:

 – strefa głowy – poprawia krążenie krwi,

 – strefa barków – część elastyczna, rozluźnia i odciąża mięśnie szyjne,

– strefa kręgów lędźwiowych – daje podparcie kręgosłupowi,

– strefa miednicy – część średnio-twarda, ułożenie boczne zapewnia zachowanie linii prostej kręgosłupa,

– strefa ud – mocne podparcie ud,

– strefa łydek – część elastyczna zapewnia swobodne krążenie krwi,

– strefa stóp – średnio-twarda, gwarancja relaksu dla stóp,

Materace 7 strefowe są obecnie najlepsze. Pomiędzy odcinkami twardszymi i bardziej miękkimi istnieje więcej stref pośredniej twardości. Materac jeszcze lepiej podtrzymuje odcinek lędźwiowy oraz pozostałe części kręgosłupa

Strefy materaca są dopasowywane do osób o średnim wzroście. Jeśli mamy niższy wzrost, należy przyjąć taką pozycję, aby strefa biodrowa spoczywała na środkowej, najszerszej i najtwardszej części. Korzyści z takich stref odczują głównie osoby o większym ciężarze ciała. Jeśli często zmieniamy pozycję podczas snu, strefy twardości nie wpłyną znacząco na komfort snu.

Drogi, czy tani?

Niewątpliwie na cenę materaca bezpośredni wpływ mają surowce oraz komponenty z których został on zrobiony. Nie sposób ukryć, że ze wzrostem ceny, wzrasta też jakość materaca i jeśli pragniemy nabyć taki, który posłuży nam przez długi czas, to warto jest zainwestować w droższy model. Materace z wyższej półki są wykonane z  lepszych jakościowo materiałów i dlatego są bardziej wytrzymałe, odporne na nacisk i gwarantują stabilniejsze podparcie dla kręgosłupa.


Tańszy materac szybciej ulegnie deformacji pod wpływem jego użytkowania, a nieodpowiednio dobrany obciąża kręgosłup i nie pozwala mu się rozluźnić. W sypialni zwykliśmy wymieniać firany, zasłony, pościel, rzadko zwracając uwagę na stan materaca. I choć jest to wyposażenie sypialni, którego nie widać to wgniecenia i deformacje mogą skutkować różnego rodzaju dolegliwościami. Materac wysokiej klasy pozwala uchronić nas od sytuacji tego typu, a dobrze dobrany jest inwestycją w nasze zdrowie.


Płacimy za jakość i trwałość, a więc materace z trwałych surowców naturalnych (tj. lateks) są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych (tj. pianka poliuretanowa). Z tych względów planując budżet, warto kupić najlepszy model na jaki nas w danym czasie stać. Lepiej oszczędzić dodatkowe pieniądze i kupić materac, który będzie służył przez lata, niż zaoszczędzić i budzić się codziennie zmęczonym i obolałym.

Jak wybrać dobry materac dla dziecka?

Łóżeczko dziecięce, a tym samym materac należą do tych rzeczy, które musi kupić każdy rodzic, planujący pojawienie się w domu malucha. Niestety nie każdy daje sobie sprawę, jak ważny jest wybór dobrego materaca. Spędzamy godziny szukając dobrego wózka, a kupujemy najtańszy piankowy materac. A przecież materac jest najwazniejszą rzeczą w dziecięcej wyprawce, maluszek spędza w łóżeczku na pozątku nawet po kilkanaście godzin. Dlatego tak ważnym jest mądry wybór materaca – wygodnego, zdrowego i zapewniającego prawidłowy rozwój dziecka


Materac dla niemowlaka powinien zapewniać komfort dla pleców

Ze względów zdrowotnych materac powinien być elastyczny, tzn. dopasowywać się do kształtu ciała i pozycji, jakie dziecko przybiera podczas snu. Chodzi o to, by kręgosłup dziecka był równomiernie podparty na całej długości. Odchodzi się na szczęście już od mitu, że „materac musi być twardy”.


Dobry materac dla niemowlaka oddycha i nie uczula

Kupując materac dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na inne jego właściwości.

Niektóre materace dla dzieci (np. lateksowe czy kokosowe) reklamowane są jako „antyalergiczne” – ich wnętrze nie jest bowiem atrakcyjne dla alergenów, np. roztoczy czy grzybów. Te lateksowe czy wypełnione łuską gryki materace są przyjazne dla skóry, gdyż tworzywo, z jakiego je zrobiono, nie nagrzewa się od temperatury ciała, a dodatkowo w środku ma cały system kanalików, którymi może swobodnie przepływać powietrze. Dzięki temu dziecko w łóżeczku nie poci się i nie ma potówek. W sprzedaży są też materace dla dzieci składające się z kilku warstw (np. kokosu i łuski gryczanej). Zwykle są dwustronne, a więc można korzystać na zmianę z właściwości różnych materiałów.


Wybierając materac dla dziecka, zwróćmy także uwagę na wszelkie atesty jakości oraz na surowce, z których został wykonany.

Najpopularniejsze są to materace :

  • Piankowe
  • Kokosowe
  • Lateksowe
  • Termo-elastyczne
Materac piankowy wykonany z pianki poliuretanowej to często kupowany przez rodziców produkt, głównie ze względu stosunkową niską ceną i dobrą jakość. Coraz częściej jednak rodzice mogą sobie pozwolić na wydanie większej kwoty.
Wielu specjalistów jest zdania, że obecnie najlepszymi materacami dla dzieci są materace termoelastyczne. To najwyższa klasa materacy. Materace termoelastyczne reagują na zmieniającą się temperaturę, dostosowując się do kształtu i ułożenia ciała malucha. Minimalizuje to ryzyko napięć ciała lub ucisków praktycznie do zera.

Inną opcją jest materac kokosowy, który ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjnie, co również jest nieodzowną cechą dobrego materaca dla dziecka. Pamiętajmy, że skóra dziecka jest szalenie delikatna.

Niezłym wyborem jest także materac lateksowy. Cechuje się elastycznością i trwałością oraz przepuszcza powietrze, co jest niezmiernie ważne dla komfortu malucha.
Kompromisem pomiędzy jakością o ceną są materace z wysokoelastycznej pianki HR. Jest to pianka bardzo wysokiej jakości, sprężysta, a co najważniejsze – jest to pianka „oddychająca”, zbudowana z milionów pęcherzyków, co zapewnia idealne dopasowanie do anatomicznego kształtu ciała. Przez swoją porowatą strukturę zapewnia też świetną wentylację, co uniemożliwia rozwój pleśni i grzybów.
stylomeble
Translate »